Edukacja ekologiczna w gminie
W środę 23 września 2015 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Stuchowie wzięli udział w 22 edycji kampanii ?Sprzątanie świata?.
Coroczna akcja organizowana przez Fundację ?Nasza Ziemia? polega na sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania oraz zwiększaniu świadomości ekologicznej. W tym roku akcja przebiega pod hasłem ?Wyprawa ? poprawa? a jej celem jest zwrócenie uwagi na rolę, jaką każdy może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
źródło: SP Stuchowo
———————————————————————————–
Odwiedzili Regionalny Zakład Gospodarowania Odpadami w Słajsinie
W środę 23 kwietnia bieżącego roku przedstawiciele klas I — VI Szkoły Podstawowej w Stuchowie odwiedzili Regionalny Zakład Gospodarowania Odpadami w Słajsinie. Wizyta miała na celu zapoznanie uczniów z nowoczesnymi metodami odzyskiwania surowców wtórnych oraz kompostowania odpadów ulegających biodegradacji. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak powstał zakład, zgłębić wiedzę dotyczącą recyklingu, segregacji, rekultywacji oraz zobaczyć co dzieje się z odpadami gdy trafią do RZGO. Pracownicy chętnie odpowiadali na liczne pytania uczniów związanie z funkcjonowaniem zakładu. Wizyta w Słajsinie to niewątpliwie znakomita lekcja ekologii.
———————————————————————————–
“Moja miejscowość bez elektrośmieci”
Samorząd Uczniowski przy Szkole Podstawowej w Stuchowie przystąpił do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego “Moja miejscowość bez elektrośmieci” zainicjowanego przez Organizację Odzysku Sprzętu Elektronicznego i Elektrycznego S. A., którego celem jest edukacja społeczeństwa z zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Programowi patronują: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Środowiska oraz Związek Miast Polskich. Do akcji zbierania ?elektrośmieci? włączyło się wielu mieszkańców Stuchowa, Kępicy, Ciesławia, Starzy oraz pracowników Urzędu Gminy, dzięki którym zebraliśmy pokaźną ilość elektrycznych i elektronicznych odpadów. Za pomoc wszystkim serdecznie dziękujemy.
———————————————————————————–
Edukacja ekologiczna jest ważnym składnikiem edukacji obywatelskiej zmierzającej do kształtowania społeczeństwa odpowiedzialnego za swoje czyny, akceptującego zasady zrównoważonego rozwoju, potrafiącego ocenić stan środowiska przyrodniczego oraz podejmującego świadome decyzje.
Przeprowadzanie akcji edukacyjnych ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Przekłada się ona na poprawność zachowań mieszkańców gminy Świerzno, zwiększenie poczucia odpowiedzialności za otoczenie. W aspekcie gospodarki odpadami mieszkańcy świadomi skutków danego postępowania wytwarzają mniejsze ilości odpadów, chętniej podpisują umowy na wywóz odpadów i przykładają dużą rolę do prawidłowej segregacji odpadów. Ponadto podniesienie świadomości ekologicznej skutkować będzie zmniejszeniem ilości zużytej wody, dbałością o stań środowiska przyrodniczego oraz wygląd otoczenia. Ważnym czynnikiem zwiększającym skuteczność akcji ekologicznych jest skupienie społeczności wokół wspólnego celu.
Podstawowymi drogami komunikacji i upowszechniania wiedzy ekologicznej są:
- Prasa, materiały reklamowe, ulotki, plakaty informacyjne, foldery promocyjne;
- Internet, fora zainteresowań, edukacyjne programy komputerowe;
- Audycje radiowe i telewizyjne;
- Zielone szkoły, wycieczki przyrodnicze, rajdy terenowe;
- Konkursy plastyczne, fotograficzne, sportowe z elementami edukacyjnymi;
- Terenowe warsztaty ekologiczne i przyrodnicze;
- Warsztaty artystyczno ? ekologiczne w szkołach;
- Wystawy edukacyjne;
- Projekty edukacyjne dla szkół;
- Szkolenia, warsztaty dla miejscowej ludności;
- Festiwale, festyny, pokazy i imprezy uliczne o charakterze proekologicznym;
O szczegółach dotyczących prowadzonych na terenie Gminy Świerzno akcjach ekologicznych będziemy informować na bieżąco w niniejszej zakładce oraz w zakładce Aktualności.